Розробки уроків



Тема уроку: Кристалічні гратки.  Атомні, молекулярні та йонні кристали
Мета уроку:

навчальна: сформувати в учнів поняття про кристалічну гратку , домогтися розуміння учнями принципових відмінностей між ними,  сформувати вміння визначати тип кристалічної  гратки у різних речовин; закріпити знання про основні типи хімічного зв’язку, показати їх взаємозв’язок з будовою та властивостями речовини;

розвивальна: розвинути вміння аналізувати, порівнювати передбачувати, встановлювати причинно-наслідкові зв’язки, пізнавальну активність,

виховна: виховувати самостійність, критичність, різносторонність, креативність мислення.

Тип уроку:  урок нових знань

Форми роботи:  індивідуальна,  фронтальна,

Методи та прийоми  роботи:  словесні (розповідь, пояснення, евристична бесіда), самостійна робота учнів, наочні (демонстрація,), інтерактивна вправа «Учень – учень, учень – вчитель, вчитель-учень»,  практичні вправи «Хімічний конструктор», «Кристалічна  розминка»,  саморефлексія «Який я кристал?»

Обладнання та матеріали: Періодична система хімічних елементів Д. І. Менделєєва, моделі кристалічних ґраток, приклади речовин з різними типами кристалічних ґраток, таблиці «Типи кристалічних граток», «Види хімічного зв΄язку», дидактичний роздатковий матеріал.


Структура уроку:
1.     Організаційний етап
2.     Перевірка домашнього завдання
3.     Повідомлення теми уроку та мотивація навчальної  діяльності.
4.      Вивчення нового матеріалу:
5.     Закріплення матеріалу.
6.     Узагальнення та систематизація вивченого
7.      Підсумки уроку
8.     Повідомлення домашнього завдання.
Хід уроку
1.     Організаційний етап
Питання до учнів


З чим ви прийшли на урок?
•        З настроєм (яким?)  (гарним)
•        З знаннями (міцними)
•        З розумом (допитливим)
•        З домашнім завданням (виконаним)
Вчитель   Я ж прийшла з:
•        Побажаннями хорошими
•        Оцінками   високими
•        Матеріалом корисним
•        Запитаннями цікавими
•        Речовинами незвичайними


    На дошку прикріплюються символічні сніжинки з відповідними зображеннями
 

Як Ви гадаєте: « Чому саме сніжинку обрали як мотив нашого заняття?»


        
.



2.     Перевірка домашнього завдання

Усне опитування у формі інтерактивної вправи:

«Учень-учень» - питання ставлять учні одні одним (як правило питання репродуктивного характеру)

·                       Що таке хімічний зв΄язок?

·                       Який зв΄язок називається йонним?

·                       Який вид зв΄язку називається ковалентним?

·                       Які види ковалентного зв΄язку ви знаєте? Чим вони відрізняються?

·                       Між якими елементами здійснюється ковалентний зв΄язок?

·                       Які електрони беруть участь в утворенні хімічного зв΄язку?

 «Вчитель-учень» - питання для учнів формулює вчитель (питання проблемного, творчого характеру)

Виконати вправу

Визначити тип хім. зв’язку:H2,HBr,Na2O,CaO,NH3,HCl,LiCl.N2,O2.



В чому виявляється подібність у механізмі утворення йонного та ковалентного типів зв΄язку?

1.                     У чому полягає основна відмінність цих типів зв΄язку?

2.                     Чому гідроген хлорид – газ, а літій хлорид – тверда речовина, хоча Літій та Гідроген розташовані поряд в одній групі?

3. Мотивація навчальної діяльності.

     Бесіда

·         Ви мені подарували сніжинки. А я….Здогадайтесь, які речовини перед вами

Це три величезні кристали: кухонної солі, льоду і алмазу.  Зовні вони  подібні.

·        Яким чином  їх можна розрізнити? (нагріти, розчинити, спробувати розколоти)

·        Чим викликана така відмінність?

Це ми сьогодні з’ясуємо.

4. Повідомлення теми уроку та його мети

Мета уроку:

з'ясувати,

 яку будову мають речовини

 що таке кристалічна гратка

які є типи кристалічних граток, в чому їх особливості.

навчитися:

     визначати тип кристалічних граток у речовині,

     порівнювати різні типи граток.

5.Вивчення нового матеріалу

Бесіда:

·        Що спільного у цих речовин?  Кухонна сіль, цукор, пісок ( Агрегатний стан).

·        Якщо лід розтане, чи збережеться його кристалічна будова? ( Ні)

Висновок: кристалічна будова властива речовинам в  твердому агрегатному стану (метод індукції)

·        Чи для всіх твердих  речовин можлива кристалічна будова? Мал. 23 в підручнику стор. 113

Тверді речовини можуть мати будову аморфну та кристалічну.

·        Чим це визначається? (розташуванням структурних частинок)

Аморфні речовини не мають чітко вираженої структури, навіть у твердому стані

Тверді тіла, які мають впорядковане розташування у просторі своїх частинок, що періодично повторюється, називаються кристалами.

Завдання Визначте будову таких речовин:

1.     кухонна сіль

2.     сажа

3.     крохмаль

4.     алмаз

5.     борошно

6.     клей

·        На що схожий кристал? (на геометричні фігури).

·        Назвіть його частини (грань, ребро, вершина (у хімії - вузол))

Така впорядкована будова має свою назву.

 ДЕМОНСТРУЮ ВИРОЩЕНИЙ КРИСТАЛ КУХОННОЇ  СОЛІ.

Кристалічна гратка - структурна впорядкованість кристалічних речовин  

В залежності від частинок, що містяться у вузлах кристалічної гратки, та зв’язків, що їх утримують,  розрізняють такі  типи кристалічних граток: атомні, молекулярні, йонні.

Спробуймо з’ясувати  особливості різних типів кристалічних граток

Самостійна робота з підручником

 (учні заповнюють таблицю, вчитель консультує)



Особливості кристалічної  гратки
молекулярна
атомна
йонна
Частинки у вузлах гратки
 Молекули

Атоми

Йони


Хімічний зв'язок
Слабка міжмолекулярна взаємодія

Міцний ковалентний

Міцний  йонний


Фізичні властивості речовин

Гази, рідини, (якщо  тверді, то крихкі), леткі, легкоплавкі, пластичні, мають низькі tпл і tкип 

Тверді, іноді крихкі, міцні, не розчинні у воді, мають високі tпл і tкип 

Тверді, тугоплавкі,  розчинні у воді, високі tпл і tкип,  розплави і розчини електропровідні
Приклади речовин
Неметали: інертні гази, водень, кисень. Складні речовини: вода, спирт, бензин, аміак, парафін
Алмаз графіт, кремній, пісок
Сполуки металічних і неметалічних елементів:солі, оксиди металів, луги

    Дослідження речовин різної будови - Робота в групах

      6.  Закріплення вивченого матеріалу

Вправа  «Обговоримо» 

Закінчіть твердження:

1.     Молекули містяться у вузлах  …  кристалічної гратки

2.     Атомну гратку мають речовини з …. зв'язком

3.     Кисень має молекулярну кристалічна гратку, тому що …..

4.     Найважче зруйнувати  …  кристалічну гратку

5.     Йонний зв’язок мають речовини з  …  кристалічною граткою

6.     Кальцій хлорид має …. кристалічну гратку, тому що ……



Робота в групах  «Нумо, по рядах!»

Знайдіть зайву речовину в переліку:

1.     Cl2 , N2, H2O, NaCl;

2.     AgІ, KCl, O2, NaBr;

3.     C,  Cl2O7, NH3, CO2;

4.      H2O,  MgCl2,  CrO3,  Al2O3.

7.     Узагальнення та систематизація вивченого матеріалу

Робота  по варіантах  «Хімічний конструктор»  

З наведених хімічних символів складіть формули речовин з атомною, молекулярною та йонною кристалічною граткою      K, C, O, H  (Mg, Si, Cl, O)

 «Працюймо самостійно» стор. 22-23 « Зошит для контролю знань»

8.     Підсумки уроку

Саморефлексія.  

Твердість більшості мінералів оцінюють за шкалою твердості (шкалою Мооса), порівнюючи їх з алмазом. 1- Тальк,2-Гіпс,3- Кальцит,4- Флюорит,5-Апатит,6-Ортоклаз,7-Кварц,8-Топаз,9-Корунд,10-Алмаз.

Спрогнозуйте, яка кристалічна гратка у даних мінералів.  А як підсумок оцініть міцність своїх знань, порівнявши їх з відповідним мінералом.

1.                    Хто сьогодні був «алмазом»?

2.                    Хто відчуває себе невпевненим «кальцитом»?

Сподіваюся, що  на наступному уроці ви всі будете сяяти як справжні діаманти.



9.     Домашнє завдання

Вивчити параграф з підручника §23

       Творче завдання. Скласти казку з речовинами, що мають різні типи кристалічних граток

Додаток
І рівень
1.     Виберіть твердження, що стосуються йонного зв’язку:
a.     Виникає між елементами з великою різницею у значеннях електронегативності
b.     Характеризується зміщенням спільної електронної пари більш електронегативного елемента
c.      Можливий  між катіоном та аніоном
d.     Властивий для більшості рідин та газів
2.     Йонним зв'язком сполучені атоми:
А.  Металічних елементів;
Б.  Неметалічних і металічних елементів;
В.  Неметалічних елементів;
Г.  Лужних елементів.
3.     Виберіть формули речовин з йонним  зв'язком:
А.  NaCI; 
Б.  Н20;  
В.  N2;   
Г. СаВr2;    
Д.  02;   
Ж.  Вr2.
ІІ рівень
4.     Встановіть відповідність між назвами речовин і типами хімічного зв'язку у них:


Назва речовини
1. Кисень
2. Магній хлорид
3. Карбон(ІV) оксид
Тип хімічного зв'язку
А Ковалентний неполярний
Б Ковалентний полярний
В Йонний


5.     Встановіть відповідність між типами хімічного зв'язку у бінарних сполуках і хімічними елементами, які входять до їхнього складу:


Тип хімічного зв'язку
1 Ковалентний неполярний
2 Ковалентний полярний
3 Йонний

Елементи у складі бінарної сполуки, їхня електронегативність
А Неметалічні, однакова
Б Неметалічні, різна
В Металічний і неметалічний
Г Металічні, однакова


ІІІ рівень
6.     Складіть формули  щонайменше 4 речовин з наведених йонів: Al3+, Ba2+,  Na+, Br-, SO4 2-, PO43-.



Немає коментарів:

Дописати коментар